Download Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Album Chat
Strona główna Grupy Użytkownicy Twoje konto Statystyki Rejestracja Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
wywiad z Grzegorzem Przekopem
Autor Wiadomość
cero

Wysłany: 2011-06-30, 22:27   wywiad z Grzegorzem Przekopem

W ramach podsumowania sezonu juniorów, załączam długo oczekiwany wywiad z trenerem naszej młodzieży – Grzegorzem Przekopem.

Za nami sezon 2010/2011, w Dolnośląskiej Lidze Juniorów. Juniorzy Nysy co prawda spadli, jednak jak według Pana mijający rok wpłynął na naszą piłkarską młodzież?

Pomimo wielu trudności wydaje mi się, że pozytywnie. Chłopcy nabrali doświadczenia pograli z renomowanymi drużynami, jak Zagłębie Lubin, czy Śląsk Wrocław, wygrywając przy okazji choćby z tymi drugimi. Wydaje mi się, że dzięki grze zespołu w LDJ-ce, tacy gracze, jak Kowal, Ruszkiewicz, Monik, być może Janicki (jeśli nie pójdzie do Śląska) będą mogli nawet pomyśleć o grze w pierwszym zespole i dzięki zdobytemu doświadczeniu udźwigną ciężar gry w seniorach. Także wydaje mi się, ze pomimo, że zespól nie utrzymał się, to zawodnicy skorzystali na grze w bardziej wymagających rozgrywkach.

Czyli uważa Pan, że mijający sezon można, mimo wszystko, uznać za pozytywny?

Na dzień dzisiejszy myślę, że tak. Jednak dopiero w najbliższej przyszłości – za rok, może dwa lata okaże się, kto i ile osób z tej grupy trafi do pierwszej drużyny. Tylko wtedy będziemy mogli obiektywnie ocenić ten sezon.

Co prawda spadliście z ligi, ale do końca mieliście szanse na utrzymanie, co według Pana zaważyło na tym, że nie zostaliście w gronie najlepszych zespołów w województwie?

Zdecydowanie kontuzje, Wydaje mi się, że gdyby nie przypadki losowe, które nas dotknęły, dalej należelibyśmy do dolnośląskiej elity. Moi zawodnicy począwszy już od spotkań sparingowych wypadali ze składu. W pewnym momencie w kadrze juniorów starszych nie było ośmiu podstawowych zawodników. Jakby którejkolwiek drużynie z naszej ligi zabrać ośmiu podstawowych graczy, to nawet Zagłębie miałoby problemy.

Mówimy o kontuzjach graczy Pana zespołu. Co mogło być ich powodem? Czy np. źle dobrany cykl szkoleniowy i zbytnie obciążenie młodych organizmów podczas treningu?

Dobre pytanie. Powiem tak, w prasie ogólnopolskiej , czy nawet w regionalnym „Słowie Sportowym” można było poczytać podobnych problemach w innych klubach. Np. ktos ze Śląska zerwał w trakcie spotkania wiązadła krzyżowe, to samo stało się w drużynie Parasola Wrocław. W naszym spotkaniu w Głogowie jeden z zawodników Chrobrego złamał kostkę, drugi nadgarstek. Jest to problem ogólny, który dotyka nie tylko nasz klub, z tym, że u nas wystąpiło to w takiej ilości. Myślę, że przygotowania miały tu najmniejszy wpływ na kontuzje graczy, a kontuzje były pochodną kilku rzeczy, czy to trybu odżywiania dzisiejszej młodzieży, ogólnej sprawności , gibkości, słabszej budowy kości itp. Naprawdę trudno to jednoznacznie określić.

Kontuzje to jedna rzecz, według mnie oprócz nich zaszkodziła wam skuteczność, a raczej jej brak. Kilka spotkań mieliście już w garści, jednak w ostatecznym rozrachunku zabrakło jednej, dwóch bramek. Multum sytuacji zostało przez was niewykorzystanych. Co doprowadziło do tego, że uciekło wam kilka punktów.

Myślę, ze wpływ na to miały również kontuzje. Absencje sprawiły, że na ławce miałem jedynie dwóch trzech zawodników, co powodowało, że w końcówkach byliśmy bardzo zmęczeni i gdzieś w tych najważniejszych momentach, kiedy trzeba było dokładnie podać, czy uderzyć piłkę, nam już brakowało sił. Stąd takie mecze, jak np. ten z Lechia Dzierżoniów, w którym prowadziliśmy 4:1, by ostatecznie zwyciężyć tylko 5:4, lub kilka sytuacji w samych końcówkach spotkań, kiedy to wystarczyło wykorzystacćokazje „sam na sam”.

Czy według Pana klub Nysa Zgorzelec był w ogóle przygotowany na grę w LDJ? Chodzi mi zarówno o poziom sportowy, jak i organizacyjny.

Jeżeli chodzi o poziom sportowy, to mogę powiedzieć, że zdobycie 28 punktów, przy takich problemach kadrowych, jednoznacznie daje odpowiedź na to pytanie. W latach ubiegłych zdobycie takich ilości „oczek” gwarantowała pozostanie w lidze. Juniorzy młodsi zdobyli 44 punkty, co pozwoliło im ustawić się w środku stawki, a gdyby nie sytuacja, ze większość z młodszych zmuszona była grać ze starszym rocznikiem, to uważam, ze byłoby jeszcze lepiej.

A pod względem organizacyjnym?

Wydaje mi się, że wszyscy w klubie robili co mogli. Wiadomo jesteśmy małym klubem i pewne problemy nas dotknęły. Co prawda były pewne niedociągnięcia, ale nie przesłaniały one ogólnie dobrego wrażania.

Czy według Pana awans do wyższej ligi i spadek zaraz po tym awansie, przyniesie coś dobrego dla klubu, drużyny, graczy?

Z pewnością dla zawodników dobre było to, że zagrali przeciwko klasowym drużynom i potrafili z nimi rywalizować, z małymi wyjątkami, jak równy z równym wpłynie pozytywnie nie tylko na umiejętności samych graczy, ale również i na cały klub. Rywalizacja w LDJ pokazał nam nasze miejsce wśród klubów na Dolnym Śląsku. Wiemy jakie mamy niedociągnięcia i ile nam jeszcze brakuje do najlepszych klubów.

Kilku zawodników kończy wiek juniora i chciałaby rozpocząć karierę w seniorskiej piłce. Czy według Pana dobrym rozwiązaniem klubu jest stworzenie drugiej drużyny rozpoczynającej grę w B-klasie?

Druga drużyna Nysy występująca w B klasie, będzie doskonałym miejscem zarówno dla tych graczy, którzy obecnie kończą rozgrywki juniora , jak i dla tych, którzy ten wiek zakończyli już jakiś czas temu, chcieliby grać, ale z różnych powodów nie grają, czy to też grają w innych zespołach ale chcieliby wrócić do Nysy. Druga drużyna będzie również miejscem, w którym gracze rywalizować będą o wejście do podstawowej kadry pierwszego zespołu. Uważam też, że lepiej dla młodych graczy rywalizować i grać choćby w B klasie, niż grzać ławkę przez cały sezon , choćby w czwartej lidze.

G.Przekop.gif
Plik ściągnięto 4624 raz(y) 27,82 KB

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi